
„A versenyszellem erősen bennem van” - interjú Dr. Ferdinandy István alpolgármesterrel
A január 23-án tartott testületi ülésen alpolgármesterré választották dr. Ferdinandy Istvánt, a Fidesz-KDNP jelöltjét is. Az alpolgármestert terveiről és a törvényességi eljárásról kérdeztük.
– A XIX. század végén élt egy Ferdinandy család Pécelen. Milyen rokonsági kapcsolatban áll a családdal?
– Zuglói vagyok, ott is nőttem fel, de a dédapámék valóban éltek Pécelen. Négyen voltak testvérek, én Ferdinandy Géza egykori honvédelmi államtitkárnak vagyok a dédunokája.
– Mit szól azokhoz a véleményekhez, miszerint nem ideális, hogy nem itt él?
– Én is azt tartom szerencsésnek, ha valaki azon a helyen látja el a feladatát, ahol életvitelszerűen él, de nem hiszem, hogy rosszabbul végzem a feladatomat, mert nem itt élek. Pécelhez szoros baráti szálak fűznek, tősgyökeres péceliekkel dolgozom, így az esetleges információs hátrányomat teljes mértékben ellensúlyozzák. Ha pikírten fogalmaznék, akkor feltehetném a kérdést, hogy eddig tősgyökeres péceliek vezették a várost, és az jó volt?

– Mi motiválta Önt, hogy elinduljon a polgármesteri címért?
– A Fidesz-KDNP hosszú évek óta nem volt jelen Pécel közéletében és többen úgy gondoltuk, hogy ideje lenne új lendületet adni a helyi pártszervezetnek és ezen keresztül a városnak. Zuglóból komoly városvezetési tapasztalattal rendelkezem, amit szeretnék hasznosítani a város érdekében. A már említett rokonsági kapcsolat volt a végső lökés, hogy itt induljak.
– Polgármesteri cím helyett alpolgármester lett. Mekkora csalódást jelentett ez?
– Nem jó 1%-on belüli különbséggel kikapni. Sokat sportoltam, akik ismernek, tudják, hogy a versenyszellem erősen bennem van. Ha pingpongozunk, akkor sem szeretek csak „pötyögni”, ha játszunk, akkor játsszunk rendesen! Annyi tapasztalatom azért van a politikában, hogy az eredményt el kell fogadni.
– Egy eléggé heterogén testület és városvezetés alakult ki. Hogy értékeli a helyzetet?
– Az a kérdés, hogy ezek a felek együtt tudnak-e működni. Szerintem ha egy tizenegy tagú testületben egy szervezet öt főt ad, akkor – rossz szóval élve – jár neki az alpolgármesteri tisztség. Bizakodó vagyok, jól tudunk együtt dolgozni a polgármester asszonnyal.
– Hogy értelmezi a törvényességi eljárást?
– Véleményem szerint ez jogértelmezési kérdés. A polgármester asszony máshogy értelmezi, mint ahogy szerintem és a kormányhivatal szerint is kellene. A minősített többséget az összes, jogszabályban meghatározott lehetséges képviselői hely alapján kell számolni, függetlenül attól, hogy mindegyik hely be van-e töltve.
Az országgyűlésben például 199 képviselői helyből 133 teszi ki a minősített többséget, függetlenül attól, hogy mindegyik képviselői hely be van-e töltve. Pécelen összesen 12 fő a megválasztható képviselők száma, így 7 fő kell a minősített többséghez. Azt gondolom, hogy a bíróság a kormányhivatalnak ad majd igazat, de kizártnak tartom, hogy ezt visszamenőleges hatállyal tenné.
– Milyen ügyeket kezel prioritásként?
– A legnagyobb kihívás a rendezetlenség megszüntetése. Fontos, hogy az önkormányzat egyértelmű szabályokat alkosson és azokat be is tartassa. A közlekedésre, a tilosban parkolásra, az építési szabályok be nem tartására gondolok elsősorban. Természetesen komoly fejlesztésekre van szükség az infrastruktúra területén is.
– Mi az az eredmény, amire a legbüszkébb lenne a ciklus végén?
– Ha rendezett viszonyok lennének a városban. Biztonságérzetet ad az embereknek, ha tudják, mire számíthatnak. Emellett szeretném elérni, hogy olyan növekedési pályára álljon Pécel, amely hosszú távon biztosítja a fejlődést. Több projekt is van most a látókörben. Tárgyalásokat folytatunk a sportcsarnokról, a kereskedelmi központ ügyét is igyekszem előremozdítani, de a Spartacus Egyesületnél is felmerült a kézilabda-szakosztály újraindításának terve.
Olyan adottságokkal rendelkezik a város, ami szerintem párját ritkítja. Ott van például a Trianoni Emlékpark alatti terület, melyet a jóisten is szabadtéri rendezvényekre teremtett.
A polgármester asszonynak is szoktam mondani, hogy ki kell találni Pécelt. Meg kell próbálni egy arculatot kialakítani. Kellenek a beruházások, de az első mégis az, hogy élettel töltsük meg a várost. Ehhez én tudom biztosítani a kapcsolati rendszeremet.
– Új választókerület jött létre Pest vármegyében, aminek Pécel a központja. A város így felkerült az országos politikai térképre is. Ez előny vagy hátrány lehet a településnek?
– Mindenképpen lehetőség: ezzel a lobbierőnk nagyobb lesz, a választókerület, s így Pécel is jobban a fókuszba kerül. Élni kell ezzel a lehetőséggel.
ESz