Pécel város hivatalos honlapja. Az oldal tartalma feltöltés alatt.

16 C° Pécel 2025. április 18. péntek

Péceli Polgármesteri Hivatal energetikai korszerűsítése


Szechenyi Terv Plusz Logo 1
Image 750x 628c801304f21

Tájékoztatás

A program neve, azonosító kódja

A Péceli Polgármesteri Hivatal energetikai korszerűsítése - TOP_PLUSZ-2.1.1-21-PT1-2022-00009

A végső kedvezményezett neve

Pécel Város Önkormányzata

A fejlesztés tárgya, célja

A pályázat célja a Péceli Polgármesteri Hivatal energetikai korszerűsítése, a fejlesztéssel érintett önkormányzati intézmény hatékonyabb energiahasználatának, racionálisabb energiagazdálkodásának elősegítése és ezáltal a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának csökkentése.

Hosszú távú cél volt a településen élők életminőségének javítása, a település vonzóbbá tétele a környezeti fenntarthatóság növelését elősegítő fejlesztések által.

A szerződött vissza nem térítendő támogatás összege

71,26 millió forint

A projekt tartalmának részletes bemutatása

Pécel Város Önkormányzata tulajdonában több olyan közintézmény áll, amelyek fenntartása, üzemeltetése és rendeltetésszerű karbantartása nagy anyagi terhet ró az önkormányzatra. E költségek kiemelkedő részét a közüzemi szolgáltatások díjai, ezen belül az energiahordozók (elektromos áram és gáz) díjai teszik ki. Ebből kiindulva az önkormányzat megvizsgáltatta az épületei műszaki állapotát és a pályázati lehetőségeket és a Polgármesteri Hivatal 1. számú irodaépületének energetikai korszerűsítése mellett döntött: a fejlesztéssel érintett 1234 helyrajzi számon több épület található, a projektben az 1. számú irodaépület (Városháza) energetikai korszerűsítése tervezett.

Az épületben üzemel Pécel Város Polgármesteri Hivatala, valamint a földszinten Kormányablak működik. Az épület 1984-ben épült, energetikai paraméterei mind a határoló szerkezetek, mind az épületgépészeti rendszerek tekintetében korszerűtlenek, a jelenlegi követelményektől elmaradnak. Az épület részben már akadálymentes, de a jelenlegi szabályozásnak nem felelnek meg az akadálymenetes megoldások, így a projektarányos akadálymentesítés során ezek korrekciója is megtörténik. A tervezett korszerűsítéssel az épületfenntartási költségek jelentősen csökkenthetők és a hivatal ügyfelei és ott dolgozó munkatársak komfortérzete növelhető.

A nyílászárók cseréjével megszűnik a huzathatás és nem kívánatos filtráció, a fűtési rendszer felújításával egyéni igényekre szabhatóvá válik a fűtésszabályozás, a szigeteléssel kimagasló energiamegtakarítás érhető el, a napelemes rendszer az épület villamosenergia költségeinek csökkentéséhez vezet. A projektben megvalósuló tevékenységek az alábbiak:

Épületek energiahatékonyság-központú fejlesztése külső határoló szerkezeteik által:

  • Utólagos külső oldali szigetelés;

  • Műanyag nyílászáró csere/korszerűsítés;

  • Fosszilis energiahordozó alapú hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje, és/vagy a kapcsolódó fűtési és HMV rendszerek korszerűsítése;

  • Maximum háztartási méretű kiserőmű (HMKE) fotovillamos rendszer kialakítása;

  • Hőszivattyú rendszerek telepítése és hőközlő rendszerre kötése;

Az elkészült projekt éghajlatváltozási reziliencia vizsgálat és a kiviteli szintű tervdokumentáció alapján megindított kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárás alapján a nyertes Gazdasági Szereplővel (Mobil-Irodabútor Kft.) vállalkozói szerződés megkötésére került sor 2024.04.19-én.

A kivitelezési munkálatok az időjárási körülményeket figyelembevéve haladhattak, az őszi/téli hónapokban csak olyan munkálatok végzésére került sor, ahol a hideg időjárás nem befolyásolta az 1. osztályú minőségben végzett építési feladatokat.

A fejlesztések hatására külső falakat melegebbnek érezzük, javul a hőérzet, ugyan olyan komfortérzethez kisebb hőmérséklet is megteszi. Az eddig 24°C fűtöttük a szobát egy masszív külső hőszigetelés után ~22 °C-ban (szaknyelven operatív hőmérséklet) is ugyan olyan jól érezzük magunkat. Minden °C fűtési szobahőmérséklet csökkentés ~ 7%-os éves energiamegtakarítást jelent az Önkormányzat számára.

Megnyílt a megújuló energia hasznosításának lehetősége is pl: hőszivattyús fűtés napelemmel kiegészítve. A fejlesztések hatására kevesebb energiát kell az épületbe juttatni egy évben, a tetőn elférő napelem egy éven át már biztosíthat annyi energiát, ami egy hőszivattyúval együtt képes ellátni az éves fűtési energiaigényt. A projekt hatására évi cca. 23,79 t ÜHG csökkenés érhető el.

A kivitelezési munkálatok befejezését követően az energetikai beruházással érintett épületek állandó használóit oktatásban fogjuk részesíteni az alkalmazott megoldásokról, a helyes üzemeltetés szabályairól, valamint a beruházás környezeti hozadékairól, melyet az épületüzemeltetésben vagy épületenergetikában, illetve energiamenedzsmentben jártas szakértő fog elvégezni.

A kivitelezési munkálatok befejeztével a projektben megvalósuló energiahatékonysági- és megújuló energiaforrások használatát célzó fejlesztések hozzájárulnak a magyarországi és ezáltal az EU 2030-ig szóló energia és klímavédelmi célkitűzéseinek eléréséhez, valamint a gondosan megtervezett, alaposan megszervezett projektünk sikerrel járt a kivitelezés során, elérte célját és teljesíti a maga hivatását.

A projektmegvalósítás időszaka:

2024.01.31.-2025.03.31.