Pécel város hivatalos honlapja. Az oldal tartalma feltöltés alatt.

16 C° Pécel 2025. április 1. kedd
2025 március 26.

Kutatófúrásokat tervez Pécel külterületén a MOL


A MOL szakemberei 2024-ben Pécel közelében is végeztek szeizmikus méréseket, amelyek több lehetséges kőolaj-előfordulást is valószínűsítettek. A kutatófúrások helyszínét további vizsgálatok döntik el, de az egyik lehetséges helyszínként Pécel külterületi részén található földterületet is megjelölték a MOL szakértői. A folyamat következő lépéseiről az olajtársaság kutatás-termelés ügyvezető igazgatója számolt be Pécel Város Önkormányzatának.

A MOL egyik fontos feladata, hogy felkutassa és termelésbe állítsa a hazai kőolaj- és földgázmezőket. Minden hordó Magyarországon kitermelt kőolaj hozzájárul az ország importfüggőségének csökkentéséhez, így a társaság szándéka továbbra is az, hogy maximálisan kiaknázza a hazai szénhidrogén-kutatásban rejlő lehetőségeket.

A MOL 2015-ben elnyerte a „Dány” szénhidrogén-bányászati koncessziót, amely Pécel közigazgatási területét is magába foglalja. A csaknem 600 négyzetkilométeres koncessziós területen a MOL már számos kutatási programot hajtott végre új szénhidrogén-lelőhelyek után kutatva (pl. a vecsési kútjaik is ott találhatók). Mint már tapasztalható volt, Pécel közelében is végeztek szeizmikus méréseket 2024-ben.

A mérésekből kinyert adatok elemzését követően több lehetséges kőolaj-előfordulást is valószínűsítettek a szakértők. Arról, hogy hol érdemes kutatófúrásba kezdeni, mely helyszín a legígéretesebb, csak további vizsgálatok után születik döntés. A fúrás egyik lehetséges helyszíneként Pécel közigazgatási területén, külterületi részen található földterületet is megjelöltek a MOL szakértői.

A társaság számára nagyon fontos, hogy a hatóságokkal és az érintett településekkel együttműködve folytassa tevékenységét, ezért tájékoztatást adnak a kutatási munkálatok további lehetőségeiről.

A folyamat következő lépéseiről Schubert Péter Archibald, a MOL Magyarország kutatás-termelés ügyvezető igazgatója számolt be Pécel Város Önkormányzata számára. A vezető tájékoztatása szerint a MOL beszerzi a szükséges engedélyeket, illetve kollégáik felkeresik a földtulajdonosokat, akik földterületére a lehetséges fúrási helyszínek esnek, hogy az ingatlan használatának feltételeit tisztázzák. Az engedélyeztetési folyamat során talajvédelmi terv és előzetes vizsgálati dokumentáció készül.

Oil 752566 1280

Abban az esetben kezdenek kutatófúrásba Pécel határában, amennyiben az előzetes vizsgálatok eredményesek. Természetesen a döntésről és a munkálatok megkezdésről tájékoztatni fogják Pécel lakosságát a település vezetőjén keresztül, valamint az érintett földtulajdonosokat is értesítik.

Az esetleges munkálatokat majd a Bányászati Hatóság által jóváhagyott engedély alapján végzik, és a kutatófúrás során – mint minden esetben - kiemelten ügyelnek a hatósági és biztonsági előírások maximális betartására, továbbá mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lakosságot a lehető legkisebb mértékben zavarják tevékenységükkel. Az előkészítő munkálatok - ezek szükség szerint lehetnek útmegerősítések, közútcsatlakozók kiépítése és a fúrási telephely kialakítása vasbeton elemek elhelyezésével - a fúrást megelőzően, az időjárási körülményektől függően, nagyjából 8 hetet vesznek igénybe, a fúrás maga előreláthatólag 4 hétig tart.

Különös hangsúlyt fektetnek a fúrási tevékenységgel járó zajhatás csökkentésére, a legmodernebb zajárnyékolási és ún. tokozási technológiát használják.

Sikertelen fúrás esetén a területet rekultiválják az eredeti állapotának megfelelően. Amennyiben a fúrás sikeres lesz, és a kutat termelésbe állítják, úgy a kút üzemeltetése már nem jár zajhatással. Ebben az esetben várhatóan a helyi közösség is részesülhet az eredményből, mivel a termelés elindulásával a helyi önkormányzat felé iparűzési adót fognak fizetni, amely a termelés volumenétől függően jelentősen hozzájárulhat a fejlesztésekhez és a helyi közösségek jólétéhez.

A MOL már évtizedek óta végez kőolajkutatást és -kitermelést az országban, amelyet mindig a legnagyobb gondossággal, minden szabályozást betartva hajtanak végre, és kiemelt figyelmet fordítanak a helyi közösséggel való kapcsolatra. Jelenleg csaknem 700 kőolaj kutat üzemeltetnek hazánkban.

(a kép illusztráció)